تبلیغات
ممقان - ممقان

امروز:

ممقان

ممقان شهری است در نزدیکی آذرشهر در استان آذربایجان شرقی ایران است و جمعیت آن بالغ بر ۱۵۰۰۰ نفر.

تاریخ بنیاد ممقان دقیقاً معلوم نیست قدیمی ترین ساختمان آن كه هم اكنون نیز موجود می باشد مربوط به زاویه پیر جابر «باباجابر» است كه سابقه آن به قرن هفتم هجری می رسد كه در آن زمان مركز ارشاد عرفا بوده است. هم اکنون بیش‌ترِ مردم آن به کشاورزی، دام‌داری و پختن و فراوری نخود مشغول اند. شهر ممقان دارای شهرداری، بخشداری و دانشگاه است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های این شهر شهرک سلیمی است که کانون فعالیت‌های صنعتی، به ویژه صنایع غذایی در آذربایجان است.

درباره ی نام ممقان، سخن‌ها گفته اند. یکی این که ممقان راستی را مامقان بوده به معنای شهر مادر قازان خان که اندک اندک تغییر یافته است. دیگر آن که گفته اند درست آن را مامغان بوده است؛ یعنی شهر مغان. قول‌های دیگری هم هست، اما برای یافتن ریشه ی این نام‌گذاری باید، دیگر جای‌نام‌های منطقه را بررسید. بی گمان همانندی نام‌های گاوگان، توخوارقان(نام پیشین آذرشهر)، ممقان و دیگر نام‌هایی از این دست اتفاقی نیست. همچنین در بخش‌های پراکنده و بسیاری در آذبایجان، جای‌نام‌های ممکان، و وایقان و ورزقان و موغان از این دست فراوان به چشم می‌خورد. شاید"گان"در زبان تركی باستان پسوند مکان بوده باشد و یا به معنی خان و شاه باشد كه درستتر به نظر میرسد.آنكه واضح است اینكه قان و قاآن كلمات اصیل تركی میباشند كه در جای جای آذربایجان زیاد به چشم میخورد.این اسامی اصیل تركی همچون تكه استخوانی در نفسگاه كسرویست ها و پان فارسها گیر كرده است.

ممقان در صدها سال عمر خود، زادگاه بزرگان و نام‌داران بسیاری بوده. یکی از ایشان شیخ محمد حسن ممقانی است که از بزرگان علوم اهل بیت، در پایان سده ی سیزدهم خورشیدی بوده. دیگر، ملا یوسف ممقانی که از نام‌داران فقه در روزگار خود بوده و آیت الله ممقانی که میدان اصلی شهر نام او را بر خود گرفته؛ از شناخته شدگان میدان علم و اجتهاد است


نوشته شده در : دوشنبه 25 آذر 1387  توسط : بابك دلالی ممقانی.    نظرات() .